Karmelki twarde
W dobie ciągłego rozwoju rynku słodyczy, wiele osób zaczyna się zastanawiać, czy klasyki z dzieciństwa takie jak karmelki twarde, które zdobyły naszą miłość swoim prostym smakiem i chrupkością, mają szansę dalej istnieć wśród nowoczesnych smaków gum do żucia, lizaków czy ciastek. W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam temat karmelków twardych oraz podzielimy się przepisem na ich domowa wersję.
Jak zrobić cukierki karmelki twarde?
Wbrew pozorom, przygotowanie karmelków w domowym zaciszu nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Wystarczy kilka podstawowych składników, trochę cierpliwości i gotowe! Oto krok po kroku przepis na domowe karmelki twarde:
1. Upewnij się, że masz następujące składniki (można je kupić w każdym sklepie spożywczym):
- 1 szklanka cukru
- 1/2 szklanki syropu kukurydzianego (najlepiej jasnego)
- 1/4 łyżeczki soli
- 1/4 szklanki wody
- 1 łyżeczka aromatu (lub olejku) – dla smaku (opcjonalnie)
2. Przygotuj odpowiednie naczynie do gotowania. Optymalnie sprawdzi się ogronodenny, grubościenny garnek.
3. W garnku połącz cukier, syrop, sól i wodę. Mieszaj do połączenia składników, a następnie postaw na średnim ogniu.
4. Przy użyciu termometru do smażenia, kontroluj temperaturę, aż osiągnie 140-145°C (ok. 290-300°F). Ważne, aby nie mieszać karmelków podczas gotowania.
5. Gdy temperatura dojdzie do żądanego poziomu, natychmiast zdjąć garnek z ognia/z źródła ciepła i dodać aromat (lub olejek) do smaku (opcjonalnie). Uważaj, aromat może się wydzieląc gorące opary. Wymieszaj szybko, aby połączyć składniki.
6. Przelej gotowe karmelki na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, uprzednio posmarowanym masłem. Pozwól im ostygnąć przez co najmniej 10 minut. Po tym czasie, możesz pokroić je na życzone kształty (prostokątne, kwadratowe, itp).
7. Gdy karmelki będą wystarczająco zastygłe, można je również skręcić w papierową tekturkę bądź folię spożywczą, tworząc ciekawe wzory i dekoracje.
Karmelki twarde przepis
Przepis na karmelki twarde, który podaliśmy powyżej, jest jednym z podstawowych. Wielu cukierników eksperymentuje z różnymi smakami, dodając do masy karmelowej różnorodne składniki. Ważne jest jednak pamiętać, aby korzystać z takich dodatków z umiarem oraz dodawanie ich podczas odpowiedniej fazy gotowania.
Wymienione poniżej są kilka pomysłów na dodatki do karmelków twardych:
- Miód – Jego delikatny smak i starcia słodyczy idealnie komponują się z karmelkami twardymi.
- Orzechy – Wiele osób nie może sobie wyobrazić karmelków bez dodatku orzechów. Niekwestionowany faworyt to orzeszki ziemne, ale równie dobrze sprawdzą się migdały czy orzechy włoskie.
- Suszone owoce – Chociaż rzadziej spotykane, suszone owoce także można dodać do karmelków twardych. W szczególności dobrze sprawdzą się żurawina, śliwki, czy morele.
- Mleko skondensowane – Dodanie łączy mleko skondensowane zmienia trochę konsystencję karmelków, ale sprawia, że stają się one bardziej kremowe i łagodne w smaku.
Karmelki twarde – przysmak wielu dzieci
Choć część z dorosłych uważa karmelki twarde za przysmak z dzieciństwa, warto pamiętać, że nadal są one obecne na sklepowych półkach i ciesz się nimi także dzieci. Warto więc zafundować sobie, dającym jak najmniej sztucznie smakującym smakołykom, aby powrócić na chwilę do tych, beztroskich lat młodości, kiedy to życie było prostsze i słodsze.